Forum
Matematyków
Polskich

Warszawa, 7-12/09/2015

PODSTAWOWE INFORMACJE NA TEMAT WARSZAWY

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej:

http://www.warsawtour.pl

gdzie znajdą Państwo informacje dotyczące miejsc godnych odwiedzenia, polecanych barów i restauracji, a także wszelkich atrakcji turystycznych.

Komunikacja miejska

Sieć komunikacyjna w Warszawie podlega Zarządowi Transportu Miejskiego (ZTM):

http://www.ztm.waw.pl/

a w jej skład wchodzą połączenia autobusowe, tramwajowe, metro (I i II linia) oraz SKM (Szybka Kolej Miejska). Bilety na komunikację miejską można nabyć w punktach ZTM, w oznakowanych kioskach i biletomatach, które ulokowane są na stacjach metra, niektórych przystankach autobusowych (w tych automatach można płacić gotówką i kartą), a także w najnowszego typu tramwajach i autobusach (tu można płacić tylko gotówką lub tylko kartą) oraz w pociągach SKM. W tramwajach i autobusach, w których nie ma biletomatu, teoretycznie można kupić bilet u kierowcy, ale nie polecamy tego, gdyż kierowca po pierwsze nie musi mieć biletów, a po drugie nie ma obowiązku sprzedaży, w szczególności jeśli wiąże się to z możliwością opóźnienia kursu, na dodatek trzeba mieć odliczoną kwotę. Istnieje też możliwość zakupu biletu przez telefon komórkowy – szczegóły są dostępne na stronie:

http://www.ztm.waw.pl/?c=639&l=1

Każdy bilet, poza kupionymi za pomocą karty płatniczej w pojeździe, musi zostać skasowany w kasowniku, albo w pojeździe (dotyczy autobusów, tramwajów, pociągów SKM), albo przed wejściem na stację metra.

Obszar aglomeracji miejskiej podzielony jest na dwie strefy: strefa miejska „1” obejmuje przystanki usytuowane w granicach miasta Warszawy, zaś strefa podmiejska „2” obejmuje pozostałe przystanki.

Podróż można zaplanować korzystając z serwisu ZTM, ewentualnie z serwisu:

http://warszawa.jakdojade.pl

Wszystkie rodzaje biletów uprawniają do przejazdów zarówno liniami dziennymi, jak i nocnymi, a przewóz bagażu jest bezpłatny.

Rodzaje biletów

(1) Bilet 20-minutowy – uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów do 20 minut od momentu skasowania (nie obowiązuje w autobusach linii typu „L”), cena: 3,40 zł, ulgowy 1,70 zł.

(2) Bilet jednorazowy przesiadkowy strefa „1” – uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów do 75 minut od momentu skasowania biletu albo do przejazdu jednym środkiem transportu do przystanku lub stacji, który obowiązuje jako ostatni na trasie, cena: 4,40 zł, ulgowy 2,20 zł.

(3) Bilet jednorazowy przesiadkowy strefy „1 i 2” – uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów do 90 minut od momentu skasowania biletu albo do przejazdu jednym środkiem transportu do przystanku lub stacji, który obowiązuje jako ostatni na trasie (nie obowiązuje w autobusach linii typu „L”), cena: 7 zł, ulgowy 3,50 zł.

(4) Bilet dobowy strefa „1” – uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu 24 godzin od momentu skasowania biletu, cena:15,00 zł, ulgowy 7,50 zł.

(5) Bilet dobowy strefy „1 i 2” – uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu 24 godzin od momentu skasowania biletu, cena: 26,00 zł, ulgowy 13 zł.

(6) Bilet weekendowy uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów od godz. 19:00 w piątek do godz. 8:00 w poniedziałek (w obu strefach), cena: 24,00 zł, ulgowy 12,00 zł.

(7) Bilet weekendowy grupowy uprawniający grupę liczącą do 5 osób do nieograniczonej liczby przejazdów od godz. 19:00 w piątek do godz. 8:00 w poniedziałek (w obu strefach), cena: 40 zł.

UWAGA: Strefa "1" obejmuje w praktyce całą Warszawę. Jedynie dalsze obrzeża to strefa "2".

Veturilo – warszawski rower publiczny

Szczegółowe informacje na temat systemu wypożyczeń rowerów w Veturilo dostępne są na stronie:

http://veturilo.waw.pl

Większość stacji rowerowych ulokowano w centrum miasta, w szczególności w pobliżu stacji metra. Lista dostępna jest na stronie:

http://veturilo.waw.pl/locations

Aby korzystać z systemu, należy się zarejestrować na stronie Veturilo i dokonać opłaty aktywacyjnej w wysokości 10 zł lub zarejestrować się przy użyciu karty kredytowej w terminalu na stacji rowerowej. Korzystanie z roweru przez pierwsze 20 minut jest bezpłatne, za następne 40 min płaci się 1 zł, za kolejną godzinę – 3 zł, za trzecią – 5 zł, a za czwartą i wszystkie kolejne – 7 zł. Rower można jednorazowo wypożyczyć na maksymalnie 12 godzin. Opata za zwrot roweru po upływie 12 godzin wynosi 200 zł.

Zaletą korzystania z systemu jest możliwość wypożyczenia roweru w jednym miejscu i zwrócenia go w innym.

Pamiętajmy, że:

  • Palenie jest zabronione w budynkach publicznych, na przystankach komunikacji miejskiej, w klubach, pubach, restauracjach, chyba że mają wydzielone oddzielne pokoje dla palących.
  • Picie alkoholu jest zabronione w miejscach publicznych, włączając parki, skwery, ulice, środki komunikacji miejskiej, za wyjątkiem miejsc wyznaczonych, jak ogródki i patia przy pubach i restauracjach.